Omotač zelenih zgrada, pored uticaja na energetsku efikasnost objekata, u velikoj meri određuje i ukupan komfor za korisnike, kao i dugotrajnost samog objekta.
Omotač zelenih zgrada, pored tradicionalnih karakteristika vezanih za integritet i bezbednost objekata, i savremenih zahteva za energetskom efikasnošću, treba da ispuni i zahteve koji se tiču karakteristika održivosti primenjenih materijala, reciklaže materijala, uticaja objekta na neposredno okruženje, kao i visoke standarde zahtevanog komfora za korisnike u zelenim zgradama.
Saznaćete na predavanju:
- principi bioklimatskog projektovanja i gradnje omotača zgrada
- dnevna svetlost
- zaštita od Sunca
- prirodna i kombinovana ventilacija
- principi renoviranja omotača zelenih zgrada
- odabir materijala i Sistema za omotač zelenih zgrada
Sadržaj predavanja:
- osnove i glavni principi
- sunčevo i dnevno svetlo
- prirodna ventilacija i omotač
- dinamični i višenamenski omotači
- zelena obnova omotača
- materijali za zelene omotače
- process projektovanja zelenog omotača
- projekti
Predavanje o omotaču zelenih zgrada (Building envelopes for green buildings) deo je međunarodne platforme obrazovanja u oblasti zelene gradnje koji je pokrenula Evropska regionalna mreža zelene gradnje (ERN). Nacionalni saveti zelene gradnje integrišu ova predavanja u svoje obrazovne programe.
O predavačima
Aleksandra Krstić-Furundžić je rukovodilac Departmana za arhitektonske tehnologije na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, i gostujući profesor na Arhitektonsko-građevinskom fakultetu u Banja Luci. Profesionalno angažovanje usmereno je na oblasti arhitektonske konstrukcije, materijali i fizika zgrada, i ekološki i energetski odživa arhitektura. Objavila je više knjiga, poglavlja u međunarodnim i nacionalnim monografijama, radova u međunarodnim i domaćim časopisima i zbornicima konferencija. Više o predavaču na sajtu Arhitektonskog fakulteta.