Prethodne godine, Savet zelene gradnje Srbije izabran je od strane Međunarodne organiztacije za migracije – International Organization for Migration (IOM) – da bude nosilac izrade i autor Studije o unapređenju održivosti i energetske efikasnosti prihvatnih i azilnih centara u Srbiji, nastale u okviru realizacije projekta „Ozelenjavanje migrantskih centara u Republici Srbiji i uključivanje veze između migracija, klime, životne sredine i energije u formulisanje sektorske politike” koji je podržan od strane Razvojnog fonda IOMa.

Ova studija imala je dva međusobno povezana zadatka, odnosno cilja. Prvi je bio da sagleda postojeće prihvatne centre u Srbiji i da kroz detaljnu analizu i obradu jednog pruži smernice za njegovu obnovu, uz fokus na principe održive gradnje, energetske efikasnosti, cirkularnosti, uštede i ponovne upotrebe materijala, i druge važne aspekte, a pritom sve vreme imajući u vidu komfor i specifične potrebe onih ljudi koji ovaj centar koriste,kaoi onih koji u njemu rade. Drugi se odnosio na razvijanje sveobuhvatnog seta preporuka za novu izgradnju prihvatnih centara, kako bi oni od početka mogli da budu održive, zelene zgrade koje integrišu savremene pristupe i principe.

 

Autorski tim činili su članovi Saveta zelene gradnje Srbije, odnosno njihovi predstavnici i članovi timova:

  • Studio Ener-tekt, dr Aleksandar Tepavčević, inž. arh.
  • Univerzitet u Beogradu, Arhitektonski fakultet – tim:
    • dr Bojana Zeković, inž. arh. – autor
    • Tijana Žišić, inž. arh. – saradnik
    • Bojana Lević, inž. arh. – saradnik
  • Petojević Consulting, dr Zorana Petojević,inž.građ.
  • Atelje Mitrović, dr Slavenka Mitrović-Lazarević, inž.arh.
  • Introba – tim:
    • Aleksandar Stojković, inž. maš. – autor
    • Ana Agramović-Petrović, hidro-građ.inž. – saradnik
    • Đorđe Hartman, inž.maš. – saradnik
    • Aleksandar Milosavljević, inž.el. – saradnik
  • Individualni član Saveta zelene gradnje Srbije, dr Milena Stojković, inž. arh.

 

Iako je rok za izradu studije bio relativno kratak, s obzirom na njene ambicije i obuhvat, ostvaren je zahvaljujući izuzetnoj posvećenosti autorskog tima, kao i ekspeditivnoj saradnji članova IOM-ovog tima. Osim lokalne, beogradske kancelarije IOM-a, ceo proces ispratile su i njihove kolege iz centralne kancelarije u Beču, koje su tokom celog procesa vršile kontrolu i pružale dragocene povratne informacije o napretku studije.

Povodom uspešnog završetka studije, u Beogradu je 21. februara 2025. godine održana prva zvanična prezentacija ovog dokumenta. Autorski tim Saveta je ovom prilikom svoj finalni rad prezentovao pred predstavnicima beogradskih i bečkih kancelarija, uključujući Sumjadipa Banerdžija, stručnjaka za migracije, životnu sredinu i klimatsku adaptaciju iz bečke kancelarije i Zejnala Hadžijeva, šefa misije IOM-a u Srbiji.

Prezentacija studije, dostupna ispod, je sažeto prikazala sve značajne tačke ovog obimnog dokumenta. Osim problematike, metodologije i ograničenja, prvi značajan korak bio je pregled zelenih tehnologija koje su dostupne, sertifikacionih sistema, kao i socijalnih, ekonomskih, ekoloških i regulatornih faktora koji uslovljavaju stanje održive gradnje u Srbiji danas. Nakon ovoga dat je pregled prihvatnih centara u Srbiji, sa pregledom stanja odabranog centra u Preševu i konceptom njegove sanacije. Izuzetno značajan doprinos ove studije ogleda se u razvijenoj matrici za tri različita standarda sanacije: minimalni, srednji i maksimalni, koji pružaju detaljan pregled različitih nivoa rešenja u zavisnosti od toga šta je izvodljivo, shodno uslovima. Sve ovo praćeno je i vodičem za rekonstrukciju koji predstavlja značajno uputstvo za oblikovanje celog ovog procesa.

Zatim sledi deo studije koji tretira koncept novogradnje, gde su prikazani i tehnički sistemi, energetski sistemi, korespondirajući vodič za novogradnju i inovativne tehnologije i primeri dobre prakse koji mogu poslužiti kao polazna tačka u ovom procesu. Kao jedan od primera dobre prakse i inovacije koje mogu podržati IOMove napore za ozelenjavanje prihvatnih centara, predstavljena je i 3R kuća – inovativni koncept modularnog, montažno-demontažnog objekta razvijanog u okviru EU Horizon programa, kao deo projekta Circ-Boost, na kome Savet učestvuje kao partner. Ovaj objekat je u potpunosti izrađen od recikliranih i ponovo upotrebljenih materijala, uključujući beton sa recikliranim agregatom, beton sa dodatkom letećeg pepela, ponovo upotrebljeni čelik, stare cigle i recikliranu gumu. Pored značajnih ekoloških prednosti, 3R kuća demonstrira kako inovativna arhitektonska i građevinska rešenja mogu odgovoriti na hitne potrebe za privremenim smeštajem u kriznim situacijama, pružajući održivo, efikasno i prilagodljivo rešenje za ovakve izazove.

Nakon prezentacije sadržaja same studije, usledio je program IOM-ovih predavanja. Gospodin Banerdži je predstavio važan opšti pregled ljudske mobilnosti u kontekst klimatskih promena, dok je Ivan Miltenović, koordinator za rekonstrukciju IOM-a predstavio planove za rekonstrukciju prihvatnog centra Preševo koje je IOM razvijao paralelno i bazirajući se na studiji koju je izradio Savet i uz konsultacije sa autorskim timom Saveta.

 

Prezentacija Studije autorskog tima, kao i gorepomenuta predavanja IOM-a u celosti su dostupna ispod, odnosno na našem Jutjub kanalu:

Prezentacija Studije:

Predavanja IOM-a:

Ovim putem se u ime Saveta zelene gradnje Srbije zahvaljujemo Međunarodnoj organizaciji za migracije na ukazanom poverenju, kao i našem autorskom timu na njihovom angažmanu, izdvojenom vremenu, posvećenosti i predanosti ciljevima i misiji Saveta, za koje su učinili značajan iskorak kroz svoj izuzetan ekspertski doprinos u ovom radu.

Studija o unapređenju održivosti i energetske efikasnosti prihvatnih i azilnih centara u Srbiji je u vlasništvu IOM-a i u ovom trenutku nije dostupna javnosti. Njeno javno objavljivanje biće ispraćeno zasebnom vešću na sajtu Saveta.

 

Za detalje o događajima i dešavanjima u organizaciji Saveta, pratite naš sajt i društvene mreže – @serbiagbc.

Za pitanja, informacije ili pristupanje u članstvo Saveta, pišite nam na info@serbiagbc.rs.